Historie oválu a hřiště v sokolovně

Sdílet článek na:

FacebookGoogleJiž jsme několikrát informovali o změnách, které čekají valnou část sokolovny během letošních prázdnin.

Ale jak to bylo s oválem a potažmo fotbalovým hřištěm od samého začátku? Kopaná se v Blovicích začínala hrát pod kostelem, potom se v roce 1933 zázemí přesunulo do Kamenska. Teprve v roce 1957 bylo dokončeno fotbalové hřiště v sokolovně. Bylo škvárové. To byl oproti kamenskému hřišti krok zpět. Bylo to spojeno s mnohými útrapami na straně hráčů. Při jakémkoliv pádu to znamenalo krvavé zranění plné škváry. I pro údržbu byla škvára méně vhodná. Musela se kropit. Na škváře se zde ještě před fotbalem hrála i házená. Díky okresní Spartakiádě v roce 1985 se hřiště konečně zatravnilo. Ale ani tady se neobešlo vše bez komplikací. Díky špatně provedené drenáži se na trávníku často zadržovala voda. Během let se na hřiště muselo navézt dobrých 20 centimetrů písku, aby se tvar trávníku trochu vypoukl a voda odtékala na dráhu.
Plocha hřiště se užívala i na další cvičení. Kromě Spartakiád se zde konaly i Slety. Ten poslední (a zároveň po roce 1989 první) se konal před dvěma lety v roce 2012. V sedmdesátých letech se přímo na škvárové ploše hřiště konalo autorodeo.
Před deseti lety se začalo volat po celkovém zatravnění. Tím by se zrušil atletický ovál. To by ale byla celkem škoda. I když se ovál začal po dlouhé pauze využívat pro atletiku teprve vloni, na oválu se běhalo a trénovalo ( i když neorganizovaně) snad vždycky. Začínala zde s atletikou i československá reprezentantka ve skoku dalekém Jarmila Nygrýnová-Strejčková. Chodili sem učni ze zemědělského učiliště na hodiny tělesné výchovy, konaly se zde atletické závody. Kromě dráhy zde byly vždy k dipozici prostory pro vrh koulí, hod diskem a oštěpem, dráhy pro skok daleký a trojskok a doskočiště pro skok vysoký. U tenisových kurtů v místě pískoviště pro děti byly tyče pro šplh. Šplhat se mohlo i v prostoru pod kaštany. Zde byly už v padesátých letech umístěny hrací prvky pro děti – houpačky a kolotoče. Ty se do sokolovny opět vrátí. Budou v prostoru u kurtů. Tentokrát to budou prvky vícegenerační. Pro děti dvě kovové houpačky a kolotoč. Pro seniory to bude sedm cvičebních prvků.
Kromě těchto změn se ještě bude pracovat i přímo na zatravněné ploše. Blovické hřiště je jedno z mála v okolí, které nemá umělé zavlažování. Nyní se ho konečně dočká. Celá plocha bude poseta tryskami, které se sami budou starat o celkové a rovnoměrné zavlažení hřiště. Tím dojde k výraznému snížení nákladů na zalévání. Místo pro skok do dálky dostane nový kabát. Dále se změní vzhled střídaček. Budou po stranách tribuny a vzhledově se přiblíži těm na házenkářském hřišti. I samotná tribuna (dokončena byla v roce 1966) projde změnami. Celá oprýskaná čelní stěna se opraví a tribuna sama bude chráněna proti vandalům tím, že její boky budou uzavíratelné. Odemykat se bude pouze na zápasy.
A samotný vyasfaltovaný ovál? Myšlenka na jeho zbudování vznikla zhruba před čtyřmi lety. Jen stále nebylo jasné, kde by se s jeho výstavbou mělo začít. V roce 2013 již byl výborem Sokola schválen záměr vybudovat in-line hřiště na stávajícím oválu. Kvůli snažšímu vjezdu na něj se začíná budovat ještě jedno nájezdové místo. Bude v blízkosti svahu, který byl před čtyřmi roky upraven pro zimní radovánky. Letos se na tento kopeček dokonce navážel sníh z házenkářského hřiště. Tak se zde dalo sáňkovat, i když letošní zima na sníh moc bohatá nebyla.
Tím bude určitě na dlouhou dobu úprava prostor sokolovny dokončena. Sportovně rekreační areál v Blovicích je bezkonkurenčně jedním z nejhezčích a nejlépe udržovaných široko daleko. To si pochvalují i mimoblovičtí návštěvníci. A ještě lepší je, že všechny prostory mohou využívat nejen členové Sokola, ale i všichni obyvatelé Blovic a okolí.
Ve středu 2. července 2014 si stavební firmy oficiálně přebraly staveniště od zástupce města a Sokola v jedné osobě pana Roberta Zelenky. Samotné práce začaly už o dva dny dříve.
Ivan Bystřický
 

 
 
 
 
A něco z historie: