Nad muzeem v Blovicích létala letadla

Sdílet článek na:

FacebookGoogle


 Ve čtvrtek 1. května 2014 se na zámku na Hradišti sešli milovníci leteckých modelů a modelářství vůbec. Otevírala se zde totiž nová výstava, která se tohoto krásného, ale někdy i finančně náročného koníčka přímo dotýká. V jednom z výstavních sálů najdete skutečně velké množství nádherných modelů letadel z nejrůznějších období letecké historie. Dnes se mohli návtěvníci dokonce zůčastnit i komentovaných prohlídek. Za zámkem se zase diváci mohli podívat na modely obřích letadel. Ty se bohužel nemohly kvůli nedostatku místa nad zámkem proletět. Ale jejich o něco menší kolegové – modely, ti se po nebi nad Hradištěm vesele proháněly.

O zpestření i tak zajímaveho dne se postaral roj včel, který někomu uletěl a usídlil se na jednom ze stromů v zámeckém parku. O jejich likvidaci se postarali místní dobrovolní hasiči.
 
Bonus o letadlech v okolí Blovic:
 
Před 2. světovou válkou spadlo jedno do prostoru malého náměstí, za války to bylo kromě  Liberatoru nouzové přistání německého letounu u Ždáru -Myti, kde pilot přežil, Messerschmitt–262 Schwalbe u Šťáhlavic 17. dubna 1945 a na přelomu let 1944 /45 spadl chybou pilota u Letin další Messerschmitt (v obou případech piloti zahynuli). A ještě dva dny po sestřelení Nouryho Liberatoru, tedy 24. února 1944, přistálo nouzově jedno německé letadlo poblíž silnice Seč-Zdemyslice. Po válce se zřítila čs. vrtulová stíhačka nedaleko Lipnice, zde pilot zahynul a ve Spáleném Poříčí (u Hvížďalky) došlo k havárii proudového letounuMIG-15, při které pilot přistával z vysazeným motorem a přežil. V sedmdesátých letech pak havaroval L29 u rybníků za panelkou. Naposledy se jednalo o nouzové přistání větroně na poli u Seče.
 
Letadla 1

Letadla 1

Letadla 2

Letadla 2

Letadla 3

Letadla 3

Letadla 4

Letadla 4

Letadla 5

Letadla 5

Letadla 6

Letadla 6

Letadla 7

Letadla 7

Letadla 8

Letadla 8

Letadla 9

Letadla 9

Letadla 10

Letadla 10

Letadla 11

Letadla 11

Letadla 12

Letadla 12

Letadla 13

Letadla 13

Letadla 14

Letadla 14

Letadla 15

Letadla 15

Letadla 16

Letadla 16