Blovicemi se proháněly čarodějnice+video

Sdílet článek na:

FacebookGoogle


Filipojakubská nebo také Valpuržina noc je od pradávna lidmi oslavována jako konec temné části roku (zimy s jejími dlouhými nocemi) a nástup světlé (letní) části roku. Tradice oslav této noci vychází z keltských zvyků a rituálů, kterými lidé žehnali půdě, aby dobře rodila, a stromům, aby dávaly zdravé plody. Magickým praktikám, kterými Keltové vítali světlou část roku, později církev připsala temné moci ďábla, uskutečňované prostřednictvím čarodějnic. Proto se poslední dubnovou noc čarodějnice tzv. „upalují“.

Pálení čarodějnic se odehrává v noci z 30. dubna na 1. května. Ohně se na vyvýšených místech zapalovaly na ochranu před čarodějnicemi – původně před zlými duchy a démony obecně. Tato noc byla vždy pokládána za magickou. Svátek se původně pravděpodobně slavil o úplňku, který byl nejblíže dnu, nacházejícímu se přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Lidé odpradávna věřili, že právě tuto noc se čarodějnice slétají na čarodějnický sabat.
Lidové pověry také praví, že se tuto noc otevírají jeskyně a podzemní sluje ukrývající poklady. Hlavním smyslem tohoto starého lidového zvyku byla také oslava plodnosti, která vychází už z výše zmíněných keltských rituálů. Šanci tak mají i páry, které se pokoušejí o miminko.
Velké ohně, přes které lidé dnes někdy jen pro legraci skáčou, mají také své opodstatnění. Skákání přes oheň je jedna z mnoha tradic, která se i dnes dodržuje. Lidé se tímto způsobem očišťovali od všeho negativního, co v uplynulém roce nasbírali. Očistný oheň by si podle vědem měli zapálit i lidé, kteří budou Valpuržinu noc slavit sami. Plameny mají totiž v noci před 1. májem magickou moc.
U nás se čarodějnice neupalují, naopak je lidé rádi vítají a zdraví, když v průvodu procházejí ulicemi Blovic. Letos procházely čarodějnice naším městem dvakrát. Druhý stupeň základní školy uspořádal čarodějnické dopoledne. Děti převlečené do vydařených kostýmů obdarovávaly každého, koho potkaly, drobnými pozornostmi s čarodějnickou tématikou.
Odpoledne se sešly čarodějnice staré i mladé a docela malé u sokolovny. O půl šesté vyrazily na svůj "průlet" městem. K průvodu se přidávali i kolemjdoucí. Cesta čarodějnic vedla Husovou třídou přes nádraží, kolem školy a ulicí 5. května, kolem Benziny a kostela, přes náměstí a celý průvod skončil na hasičárně. Zde už hořel oheň a bylo připraveno pohoštění. I průvod čarodějnic, který pořádá odbor sokolské vestrannosti, je rok od roku oblíbenější a více navštěvovanější. Video z akce se připravuje.
 
 
 
 Pro přehrání celého videa použij přímý  ►ODKAZ