Slavnosti svobody 2014 – parní vlak v Blovicích+program SDH Blovice

Sdílet článek na:

FacebookGoogle


Ohlédnutí za akcí

V sobotu 3. května 2014 proběhly v našem městě za velmi studeného a nevlídného počasí oslavy ukončení 2. světové války. Letos to bylo již po šedesátédeváté.

Po příjezdu kolony historických vozidel na blovické náměstí se uskutečnil pietní akt položení květin u památníku obětí obou světových válek na radnici. Ta je letos v rekonstrukci, zahalená "od hlavy k patě" do ochranné sítě. To ale nikomu nevadilo, radnice si už o opravu říkala a jak řekl starosta města, alespoň bude krásná na jubilejní oslavy v příštím roce. Před položením květin zazněly hymny ČR a USA , poté starosta přivítal tradiční hosty a zazněly projevy. Letos zavítal do Blovic i vnuk vojáka, který v našem městě v květnových dnech roku 1945 byl a přechovával u sebe fotografie z té doby. Nyní je přivezl Blovice a předal je zaměstnancům města, respektivě Muzea jižního Plzeňska. Možná se tedy v brzké budoucnosti dočkáme jejich zveřejnění a třeba se jimi i vyřeší věčně diskutovaná otázka – "Byly v blovicích americké tanky a kolik jich bylo?" Nebo si pleteme snímek s fotografií amerických tanků ve Zdemyslicích? Nebo britských tanků v Chocenicích?
Kdo má zájem o historii našeho města v komplexním hledisku, má už nyní možnost navštívit muzeum na Hradišti a s důležitými mezníky v životě Blovic se seznámit.
Seznámit se s historií je ovšem vždy nejlepší prostřednictvím očitých světků a pamětníků. V naší obci i okolí stále takoví lidé žijí. Jedním z nich je například pan Rudolf Mencl z Blovic – Hradiště, který pamatuje sestřelení letadla na Dubči, dalšími jsou členové revolučních gard v Blovicích pan Stanisla Rada z Blovic a pan Miroslav Komorous z Hradišťského Újezdu.
 
 
Foto a video z akce: