21. srpen 1968 v Blovicích + foto

Sdílet článek na:

FacebookGoogle


21. srpen 1968

Foto Blovice křižovatka u Čabardy

 

Stejně jako každý rok si i letos 21. 8.  připomínáme události z roku 1968. Byly to události, které výrazně ovlivnily vývoj v naší republice. Co se tenkrát v noci z 20. na 21. srpna stalo a proč, ví díky mediální kampani dnes každý, i ti, kteří v té době ještě ani zdaleka nebyli na světě. O událostech v Praze můžete najít dokonce i mnoho fotografií a filmových dokumentů. Většina jich je už známá i z vysílání TV. My vám nabízíme možnost, podívat se na jeden trochu odlišný a netradiční dokument, který hodně vypovídá o atmosféře té doby. ODKAZ ZDE : >> odkaz

Málokdo z mladší generace ale ví, jak probíhaly srpnové dny 1968 v našem městě. Pamětníci si pamatují na noc 22. 8., kdy blovičtí celou noc slyšeli hukot letadel. Ta přistávala jedno za druhým na letišti Plzeň – Líně.  Tamější personál odmítl letadla přijmout. Proto jeden z pilotů provedl riskantní manévr a přistál na neosvětleném letišti zcela naslepo a navigoval potom ostatní. Možná jim k tomu pomohla i už částečná znalost našeho území, protože v roce 1966 proběhlo u nás velké cvičení armád Varšavské smlouvy s názvem Vltava a už v té době do našich končin zavítali vojáci armády NDR, jak o tom svědčí dobové fotografie.

Operace probíhající 21. srpna 1968 nesla krycí název "Operace Dunaj" a už se nejednalo o žádné cvičení, ale o opravdovou bojovou akci.

 V Blovicích v Setecké ulici se právě v těchto dnech prováděla rekonstrukce kanalizace, celá silnice byla rozkopaná a už v Seči byla označená uzavírka celé komunikace. To postupujícím vojskům vůbec nevadilo a pokračovali na Blovice i po uzavřené cestě.  V Setecké ulici nastal problém a celá kolona musela na určitou dobu zcela zastavit. Vojáci se u místních lidí informovali na další cestu a občerstvovali se.  V dalších dnech se pohyb vojsk přes naše město zklidnil a vojáci zakotvili v lesích na přešínsku a dožicku. Protože zde byli vojáci především z ruských stepí, kteří na les nebyli zvyklí, měli nejprve trochu problém s "aklimatizací". Z lesa měli strach a tak stříleli hned, kdykoliv se něco v lese šustlo.  V našem kraji ale podle vzpomínek některých pamětníků možná nebyli jen příslušníci armády Sovětského svazu, ale i jiných armád Varšavské smlouvy. Území západních Čech obsazovaly kromě sovětských jednotek i jednotky armády NDR, konkrétně se jednalo o 7. tankovou divizi, 11. motostřeleckou divizi a o 12. pohraniční brigádu. 

 A když už byli vojáci tak pěkně rozjetí a naše území není zrovna moc velké, museli je horko těžko zastavovat až na hranicích s Bavorskem.

Ještě jedna událost stojí za zmínku- události z roku 1969. Protože bylo jasné, že silou nemůžeme proti vojákům nic zmoct, vyjadřovali lidé s přítomností cizích armád na našem území nesouhlas jinak. Největším symbolem odporu se stalo Mistrovství světa v ledním hokeji ve Stockholmu. Naši reprezentanti na něm Rusy porazili, a to dokonce hned dvakrát. Poprvé 2 : 0. Podruhé se oba týmy utkaly ve finále, kde českoslovenští hokejisté vyhráli 4 : 3. Tato výhra se stala signálem k celé řadě demonstrací. I v Blovicích se po výhře nad Sověty vydali lidé do ulic a pamětníci určitě vzpomenou na průvod, který prošel městem. Lidé oslavovali nejen vítězství našeho národního týmu, ale zároveň tím i vyjádřili svůj nesouhlas s přítomností vojsk.  VÍCE INFORMACÍ  ZDE:>> odkaz

Dobových fotografií a dokumentů ze srpnových dnů 1968 je poměrně dost např. z Prahy. Ale z našeho města se fotografií zachovalo asi velmi málo, protože lidé měli z fotografování trochu obavy. Nám se některé fotografie podařilo sehnat. Jsou na nich a na výřezech z nich vidět i někteří blovičtí občané. Možná se někdo ze čtenářů pozná, nebo pozná někoho blízkého či známého. Zavzpomínejte si tedy při prohlížení těchto fotografií na dobu dávno minulou, připomeňte si nejen události s nimi spojené, ale i to, jek vypadali Blovice před 43 lety. Pokud by někdo ze čtenářů měl doma ještě nějaké fotografie z těchto srpnových dnů a byl by ochotný je zapůjčit pro zdokumentování a tím i uchování pro další generace, budeme vám velmi vděčni.

Fotografie z 21. srpna 1968 z Blovic                                   VÍCE INFORMACÍ  ZDE:>> odkaz

Fotografie ze cvičení Vltava 1966                                        VÍCE INFORMACÍ  ZDE:>> odkaz

Kniha  Zachraňovali jsme mír v Evropě (©2003)                             V RUŠTINĚ ZDE:>> odkaz

Kdo zradil vlast – pohled očima velitele StB v r. 1968        VÍCE INFORMACÍ  ZDE:>> odkaz