Vzpomínka na Jarmilu Strejčkovou – Nygrýnovou

Sdílet článek na:

FacebookGoogle


Jarmila Strejčková -Nygrýnová

.

 

.

 

         sportovní reprezentantka naší republiky v letech 1969-1986, čtrnáctinásobná mistryně Československa ve skoku dalekém, držitelka národního rekordu z roku 1982

( 689 cm )

        absolventka blovické školy v roce 1971

         Mgr. Jarmila Strejčková – Nygrýnová, dcera   Mgr. Zdeňka Nygrýna, se narodila v roce 1953 v Plzni. Základní školu absolvovala v Blovicích, po maturitě na blovickém  gymnáziu pokračovala ve studiu na Pedagogické fakultě v Plzni, na Filozofické fakultě a Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze.

      Začínala v lehkoatletickém oddíle v Blovicích pod vedením J. Kratochvíla a ve 14 letech přešla do TJ Škoda Plzeň. V letech 1975-1980 byla členkou Rudé hvězdy v Praze a v roce 1981 se vrátila do TJ Škoda Plzeň

Svůj pohybový talent začala prosazovat vysoce hodnotnými výkony už jako žákyně. V kategorii mladších dorostenek se brzy zařadila mezi československou špičku ve skoku dalekém a v ní se udržela celé desetiletí. Na mistrovství Evropy do Paříže odjížděla jako sedmnáctiletá, jedna z nejmladších v naší výpravě, a po svém úvodním skoku 627 cm zaslouženě stanula v závěru soutěže na nejvyšším stupni.

V dalších letech odchovankyně blovické sportovní líhně J. Strejčková-Nygrýnová navázala na svou juniorskou výkonnost. Startovala na olympijských hrách v r. 1972, absolvovala i mistrovství Evropy v letech 1971 a 1974, ale finále jí vždy uniklo.

Jen v halových soutěžích se dokázala prosadit : v roce 1972 v Grenoblu na mistrovství Evropy vybojovala svou druhou medaili ( bronzovou ), o rok později obohatila svoji sbírku stříbrnou medailí z mistrovství Evropy v Rotterdamu. V následujících dvou letech jí kov z evropských klání unikl vždy pouze o vlásek. Olympijský rok 1976 zahájila Jarmila však opět dobře – na halovém mistrovství Evropy v Mnichově získala tehdy pro československou atletiku největší úspěch, a sice stříbro.

Nicméně potají stále toužila po skutečném úspěchu na otevřeném hřišti. Že umí skákat i venku, dokázala získáním titulu akademické mistryně světa v roce 1975. Ještě vyšší cíl – OH v Montrealu však ležel před ní.

– Cítila jsem výtečnou formu, ale nedokázala jsem ji uplatnit v závodech. Přešlapovala jsem, nedosahovala potřebné vzdálenosti. Teprve těsně před odjezdem se mi podařilo skočit zase přes 650 cm – třebaže s větrem v zádech. Ale ten poslední závod byl moc důležitý. Dal mi vědomí, že umím .V kanadském Montrealu se naše olympijská reprezentantka pak umístila na nádherném šestém místě.

"Ale chtěla jsem víc. Asi jsem také na lepší výkon měla, " prohlásila po příletu domů. Svá slova vzápětí prokázala, když vytvořila československý rekord 670 cm a doprovodila ho sérií dalších tří závodů s výkonem za hranici 660 cm.

 Škoda, že taková forma nepřišla dřív. Možná že by býval stačil jediný závod, v němž bych protrhla tu předtím začarovanou hranici šesti a půl metru .V olympijském roce 1976 se tak Strejčková-Nygrýnová zařadila právem mezi neúspěšnější československé atlety roku.

Svou vynikající výkonnost prokazovala naše bývalá žákyně také po celou sezónu 1977. Vyhrála většinu soubojů evropské dálkařské špičky, v halovém mistrovství Evropy v San Sebastianu získala titul mistryně Evropy ( po Paříži 1970 druhá zlatá medaile z největších evropských soutěží ). Jen v závěru roku nebyla sama se sebou spokojena, ač dvě cenná druhá místa jednoznačně potvrzovala její postavení. Na Univerziádě 1977 v Sofii skončila rovněž těsně druhá, nejinak tomu bylo v závěru I. ročníku Světového poháru v Düsseldorfu.

Vynikající kvality naší sportovní reprezentantky připomínají poslední z řady medailí. V roce 1978 si přivezla zlatou z haly v Miláně a následujícího roku stříbrnou z jiné haly, tentokráte ve Vídni ( v obou případech trofeje z lehkoatletických mistrovství Evropy ).

Na olympijských hrách v Moskvě v roce 1980 skončila šestá – stejně jako v olympijském Montrealu na druhé straně oceánu.

Mgr. Jarmila Strejčková – Nygrýnová zemřela po dlouhé těžké nemoci v Plzni 5.1.1999 pár týdnů před oslavou svých šestačtyřicátých narozenin. Plzeňská sportovní unie ji s městem Plzeň vyhlásila in memoriam " Sportovní hvězdou 20. století ". 

 

 

J. Nygrýnová se svoji kamarádkou J. Kratochvílovou v r. 1976 na závodech ČSSR-Maďarsko

Na cvičení se svými kamarádkami v Blovicích

 

Jarmila Nygrýnová na sokolské fotografii z Blovic – stojící druhá zleva, uprostřed dole současná náčelnice TJ Sokol Blovice Olga Tučková