Blovické slavnosti navštívili i přátelé z partnerského Triptisu

Sdílet článek na:

FacebookGoogle


 

O čtvrtka do neděle hostilo naše město delegaci přátel z partnerského města Triptis. Zástupci města přijeli na pravidelnou návštěvu, která se koná v rámci našich městských slavností.

Devítičlennou výpravu tvořili jak staří známí, panem starostou Peterem Oroszem počínaje, tak lidé, kteří naše město navštívili úplně poprvé. Pro ně všechny byl připraven velmi pestrý a zajímavý program.

Návštěva započala ve čtvrtek odpoledne přivítáním delegace na radnici. Poté následovala společná slavnostní večeře za účasti blovických zastupitelů. Během večeře se obě strany navzájem představili, přivítali a oba páni starostové promluvili ke všem přítomným. Pak se rozproudila vzájemná konverzace. Všichni si zvlášť pochvalovali, že vzájemná spolupráce mezi městy nejen pokračuje, ale rozvíjí se dál a zapojují se do ní stále další a další organizace a spolky.

Páteční program byl pro naše hosty připravený tak, aby poznali i vzdálenější kouty našeho regionu. Navštívili jsme společně část bývalého vojenského prostoru Brdy, kde jsme se prošli k Padrťským rybníkům. A hlavně jsme se byli podívat v objektu Javor 51, tedy v prostoru dříve obývaném sovětskou armádou, kde je dnes vybudováno atommuzeum. To mapuje období od vývoje atomových zbraní, po obsazení prostoru Sověty, přes období studené války až do současnosti, protože ukazuje i na možnosti mírového využití atomové energie. Večer patřil návštěvě Radyně, kde jsme společně sledovali západ Slunce nad Plzní, večerně nasvícenou Plzeň i Radyni a prohlédli si z hradní věže široké daleké okolí.

Sobota se nesla ve znamení městských slavností. Nejprve měli naši partneři možnost na hradišťském zámku absolvovat komentovanou prohlídku všech prostor, seznámit se s historií zámku a všemi expozicemi. Odpoledne pak navštívili program, který se v rámci slavností odehrával v sokolovně. Dále si prošli město, což uvítali hlavně ti, kteří byli u nás poprvé. Komentovaná prohlídka radnice „od sklepa po půdu“ se všem také velmi líbila. Stejně tak jako barokní koncert a ohňostroj večer na zámku nebo rockový koncert opět v sokolovně. Zde se naši přátelé také potkali se spoustou svých známých a večer i jeho atmosféra se nesli ve velmi družném a přátelském duchu.

V neděli po snídani následovalo rozloučení a předání drobných upomínkových dárků. Všichni byli s návštěvou velmi spokojeni a už při loučení se vytvářeli další plány na vzájemné návštěvy a společně připravované akce.