U zámku byla zasazena lípa republiky

Sdílet článek na:

FacebookGoogle


V neděli 28. října 2018 v rámci oslav stého výročí vzniku samostatného Československého státu byla u zámku na Hradišti vysazena lípa republiky. Akci pořádalo Muzeum jižního Plzeňska, které mělo pro tento slavnostní den připravený bohatý téměř celodenní program. Ředitelka muzea paní Radka Křížková Červená přivítala všechny přítomné – starostu města Jana Podušku, starostu Sokola Roberta Zelenku, starostu hasičů Andreje Červeného, ředitelku gymnázia Marcelu Šustrovou, ředitelku hudební školy Evu Tupou, zastupitele, zástupce místních spolků a veřejnost. Poté ve svém projevu připomněla význam dnešního dne a význam zasazení lípy. Lípy se u nás sázely nejvíce v roce 1919, v roce prvního výročí samostatnosti, dále pak v roce 1928 a v roce 1968. Počet letos vysazených lip ale bude zdaleka ten nejvyšší. Kromě sázení lípy bylo na programu i odhalení znovuobnovené klece na zvěř v blízkosti nově vsazené lípy. Zámecké děti zde kdysi mívaly opravdová živá zvířátka – králíky, lišky a veverky. A právě ty posledně zmiňované se do voliéry vrátily i dnes. Jsou kovové, ukované mistry kováři, a proto snad budou zdobit zámecký park stejně dlouho jako dnes zasazená lípa.

Na závěr akce byl ještě položen věnec u pomníčku naproti zámku, protože připomíná oběti 1. světové války, která právě v době vzniku Československa končila.

Protože při slavnostním aktu bylo zmíněno, že náš samostatný stát by těžko vznikl bez činnosti legionářů, a že v řadách legií byl velký počet členů Sokola, je moc dobře, že se dnes této vzpomínky zúčastnil také velký počet Sokolů.