Historický víkend v Plzni+přidané krátké video

Sdílet článek na:

FacebookGoogle


V sobotu 9. června 2018 se v Plzni konal historický víkend. V dopoledním programu se U Branky představili členové Sokola Plzeň – Valcha s kulturním pásmem, došlo i na ukázky z dobové literatury, které připomínaly návštěvu Miroslava Tyrše v Plzni roku 1868. Akce se účastnili i zástupci krojovaných složek.
Odpoledne se potom u Mlýnské strouhy řadil dlouhý průvod. Účastnily se ho folklórní skupiny z Čech, Moravy, Slezska, Slovenska, Polska, Bulharska a Španělska. V patách jim pochodovali husité v čele se svým hejtmanem Janem Žižkou, který jel stylově na koni. Velmi zajímavě působili Smrtky na dlouhých chůdách, které se oháněly kosou a provokovaly diváky. Nechyběli ani legionáři a dobově oblečení civilisté, stylem patřící do let trvání první republiky. V průvodu nechyběli samozřejmě ani Sokolové, které z Blovic zastupovali čtyři členové v krojích. A také dva historické automobily, ve kterých se vezl prezident Masaryk s primátorem Plzně a doprovodem. Po městě v té době jezdily i historické tramvaje, trolejbusy a autobusy. Všichni společně došli na náměstí Republiky, obešli chrám sv. Bartoloměje a defilovali před pódiem, ze kterého vše komentovali moderátoři Českého rozhlasu.
Během akce probíhalo sčítání krojovaných a kostýmovaných účastníků, protože se Plzeň snažila o překonání českého rekordu. A to se také podařilo, zaregistrováno jich bylo 374.
Na náměstí se kromě jiného konaly i trhy, děti vozil velký podlahový kolotoč a probíhala soutěž pro děti. Večer program pokračoval průvodem strašidel a vystoupením folklórních skupin. Celá akce se konala u příležitosti oslav stého výročí vzniku Československa.

Více také na IDNES