Workshopy v ZUŠ Blovice – pozvánka nejen pro žáky, ale i pro širokou veřejnost

Sdílet článek na:

FacebookGoogle


V letošním roce navštíví blovickou ZUŠ několik úspěšných českých hudebníků, kteří se se žáky školy a širokou veřejností podělí o své umění a zkušenosti v oboru. Tyto akce se konají v komorním prostředí sálku ZUŠ, děti se tak ocitnou v přímém kontaktu s umělci a získají jedinečnou možnost sledovat vystoupení svých hudebních vzorů z bezprostřední blízkosti. Malé hudební workshopy mají za cíl představit žákům současné muzikanty a seznámit děti s výkonnými umělci přímo v domácím prostředí blovické školy – vedle svých učitelů tak žáci načerpají další hudební inspiraci a snad také motivaci pro svůj hudební rozvoj.
Účast na workshopech je vysoce doporučována všem, kteří nemají možnost pravidelně navštěvovat divadla a koncertní síně, přítomnost žáků konkrétních oborů je potom v daných termínech doporučeně-povinná. Bude to jedinečné, zajímavé, a hlavně to bude zábava. Budeme rádi za hojnou účast i další šíření informací o události.

Vstup je volný pro žáky, rodiče i širokou veřejnost až do naplnění kapacity sálku.

—————————————————————————————————————————————————————–

Jako první se představí sólista muzikálu Divadla J. K. Tyla v Plzni a semifinalista Česko Slovenské Superstar 2011 Lukáš Ondruš. Lukáš Ondruš vystudoval Mezinárodní hudební konzervatoř v Praze, obor Muzikálové herectví, v současné době ztvárňuje role v mnoha muzikálových inscenacích plzeňského divadla (West Side Story, Hello Dolly, Děj se co děj…). Působí také jako asistent režie muzikálu Divadla J. K. Tyla, v letošním roce jej čekají režisérské práce v pohádce Co takhle svatba princi na Malé scéně DJKT.

Dále se přdstaví Dominika Pilecká, která  se narodila v Příbrami, hru na zobcovou flétnu vystudovala na Konzervatoři v Plzni ve třídě Julie Brané, v současnosti dokončuje studia na Akademii staré hudby v Brně pod vedením Jana Kvapila. Kromě hry na zobcovou flétnu se věnuje zpěvu, ať už sólovému či sborovému. Je vyhledávanou
komorní hráčkou, mnoho let působila ve vokálně- instrumentálním souboru Chairé pod vedením Josefa Krčka, v současnosti je stálou členkou plzeňského souboru Musica ad Gaudium zaměřeného na interpretaci hudby renesance a baroka. Jako členka souboru koncertuje po celé ČR i v zahraničí. Dominika je také úspěšnou pedagožkou, vyučuje na Základní umělecké škole v Příbrami a ZUŠ Chválenická v Plzni, kromě jiného se v předloňském roce se svými žáky úspěšně účastnila ústředního kola soutěže MŠMT oboru Komorní hra – máme se tedy co učit.

V sobotu 2.12.2017 navštíví ZUŠ Blovice významný klavírista Jiří Pešek. V sálku školy přednese menší recitál, děti tak budou moci obdivovat klavírní umění přímo “z první ruky”.
Toto přímé setkání s vynikajícím plzeňským hudebníkem, ozvláštněné komorní atmosférou celé akce, bude jistě velkým zážitkem nejen pro všechny žáky školy, ale i širokou veřejnost.
Jiří Pešek se narodil v Plzni roku 1986, kde také začal s klavírní hrou pod vedením A. Tupé. V roce 2002 nastoupil na plzeňskou konzervatoř (prof. A. Černá), kterou absolvoval v roce 2008 Chopinovým klavírním koncertem č. 1 emoll. Následně nastoupil na Hudební fakultu Akademie múzických umění v Praze (prof. F. Malý). V roce 2010 úspěšně složil bakalářské zkoušky a roku 2012 dokončil také navazující magisterské studium, které završil Rachmaninovovým klavírním koncertem č. 2 c moll. V akademickém roce 2010/2011 studoval v rámci studijního programu ERASMUS na Hochschule für Musik Carl Maria von Weber v Drážďanech (prof. Gunther Anger). Absolvoval mistrovské kurzy pod vedením řady uznávaných klavírních interpretů a pedagogů (I. Moravec, D. Vorobiev, A. Greene, O. Krimmer a další). Mezi jeho největší úspěchy patří 1. cena na Mezinárodní soutěži pro klavírní dua v německém Hofu (2005), 2. cena na Mezinárodní klavírní soutěži „Beethovenův Hradec“ (2009) a je trojnásobným laureátem Mezinárodní smetanovské klavírní soutěže v Plzni z let 2006, 2008 a 2010. Roku 2008 na této soutěži získal také speciální „Cenu Muzea Bedřicha Smetany“. V roce 2006 obdržel prestižní cenu „Plzeňský Orfeus“ od „Nadace 700 let města Plzně“ za vynikající reprezentaci města Plzně v Čechách i v zahraničí. V září roku 2012 získal „Čestné uznání“ na Mezinárodní klavírní soutěži Leoše
Janáčka v Brně. Opakovaně také vystoupil jako sólista s orchestrem, a to s orchestrem plzeňské konzervatoře, s Plzeňskou filharmonií a s pražským orchestrem AKS.
Od roku 2009 je členem Západočeského hudebního centra, kde působí jako interpret nejnovějších děl západočeských skladatelů. Kromě sólových vystoupení se bohatě zabývá komorní hrou a je vyhledávaným korepetitorem. Spolupracuje s mnoha nadějnými mladými i zkušenými umělci z České Republiky i ze zahraničí. Na jaře roku 2011 se například se svým klavírním triem zúčastnil 10. ročníku mezinárodního hudebního festivalu „Afyonkarahisar classical music festival“ v Turecku. V letech 2010-2014 působil v Divadle J. K. Tyla v Plzni jako korepetitor opery. Od té doby také pravidelně vypomáhá v divadelním orchestru, stejně jako v Plzeňské filharmonii a příležitostně i v jiných orchestrech (klavír,
celesta, cembalo). Od roku 2012 se naplno věnuje také pedagogické činnosti. Jako klavírní pedagog a korepetitor působil na ZUŠ Třemošná, nyní vyučuje na ZUŠ Sokolovská a ZUŠ Chválenická v Plzni.