Blovičtí položili květiny

Sdílet článek na:

FacebookGoogle


Kdy jindy bychom obzvlášť měli vzpomenout na ty, kdo položili své životy za naši svobodu, než právě v tyto dny. Díky jejich oběti můžeme dnes užívat klidných dnů v míru. Za 2. světové války zahynulo více než 60 milionů lidí všech národů a národností. V našem městě a okolí se nachází také několik pomníčků, které připomínají oběti obou světových válek. U památné lípy na Dubí, v Komorně, na Hradišti, pomník R. Procházky, ve Vlčicích, na blovickém náměstí, ve Štítově a pomník blovických letců.

Každoročně lidé z Blovic chodí pokládat květiny k pomníkům padlých. Květinami uctívají památku nejen obětí z řad blovických občanů, ale všech padlých za války, civilistů i vojáků. Při osvobozování Československa padlo 144 000 vojáků Rudé armády. Podle dostupných údajů nelze přesně určit počet padlých amerických vojáků; některé prameny uvádějí asi 290 Američanů, jiné 180 – 500.

Počty padlých československých občanů při osvobozování nejsou dodnes sečteny. Jsou jen celková čísla padlých během 2. světové války.

Celkem padlo 365000 našich občanů (25000 vojáků, 63000 civilistů a 277000 židovských občanů zejména v koncentračních táborech).