Stíhací letoun Spitfire Mk. IXc v Blovicích – připomínka k 72. výročí od konce 2. světové války

Sdílet článek na:

FacebookGoogle


Město Blovice ve spolupráci s klubem vojenské historie Czech Spitfire Club představí unikátní výstavu věnovanou padlým hrdinům druhé světové války. Všichni se těšíme, že bude k vidění dokonalá maketa Spitfire Mk. IXc – nejznámějšího stíhacího letounu 2. světové války, jenž se stal symbolem odhodlaného boje proti zlu. Na tomto letounu vedle britských bojovali umírali i vítězili i piloti z rozbitého, a v té době z mapy vymazeného státu – Československa. Britská letiště tak byla jedněmi z nemnoha míst na světě, kde čs. vlajka stále vlála. Tak, jak zavlaje také nad stanovým táborem i letounem Spitfire 12. a 13. května 2017 na Masarykově náměstí v Blovicích.

Z Plzeňského a Karlovarského kraje odešlo do bojů druhé světové války bezmála dvě stě letců. Z Blovic to byli konkrétně tři. Navigátor F/Lt Karel Bečvář, DFC, palubní střelec Sgt Václav Blahna a pilot LAC Miroslav Drnek. Ani jeden se domů již nevrátil. Přijďte objevit nejen jejich osudy, ale i dalších více než 50 z nich na chystané výstavě na které objevíte, že žádný z nich není stejný a všechny nám mají co říci. Zejména to, že bojovali a umírali, abychom my dnes mohli žít ve vlastním svobodném státě. Jejich boj pomohl k anulování Mnichovské dohody. Byli vyznamenáváni mnohými vyznamenánimi i řády a to nejen našimi, ale i zahraničními. Mnozí z nich však po válce zažívali jiné peklo než to válečné. Namísto úcty svého národa se jim dostalo potupení i věznění, fyzické i psychické perzekuce po mnoho let ze strany tehdejšího režimu. Jen nemnozí z nich se dožili vlastní rehabilitace po roce 1989. Jejich osudy jsou však stále aktuální i v dnešní době.

Ing. Michal Hodek, místostarosta města Blovice, PhDr. Daniel Švec a plk. v. v. Bc. Ing. Zdeněk Sadecký, Ph.D. Czech Spitfire Club

GALERIE HISTORICKÝCH FOTEK ZDE

 

Těmito fotografiemi a příběhy bychom chtěli připomenout, jak to chodilo za války a krátce po válce, a na co blovičtí i přespolní pamětníci stále vzpomínají. Nejsou to příběhy statečných hrdinů a velkých činů, ale obyčejné vzpomínky obyčejných lidí, o které se postarala válka, a které nikdy nevymizí z jejich paměti.

 

FOTOGRAFIE: ODKAZ

Různé články: ODKAZ